Дієта при гастриті

дієта при гастриті

Гастрит – запалення слизової (внутрішньої) оболонки шлунка. Хвороба розвивається при інфікуванні органів шлунково-кишкового тракту, аутоімунних процесах, при закиданні жовчі у шлунок, а також при прийомі деяких медикаментів. Запущені стадії гастриту можуть призвести до виразкової хвороби та навіть спровокувати появу злоякісної пухлини. Лікування гастриту залежить від причини захворювання. Це прийом антибактеріальних ліків та/або препаратів, що знижують продукцію шлункового соку. Лікування обов'язково включає дієту, яка підбирається в залежності від виду захворювання.

Загальні відомості

Гастрит – запальне захворювання слизової оболонки шлунка. При тривалому перебігу гастрити призводять до порушення різних функцій шлунка, головним чином порушують вироблення соляної кислоти і пов'язаний з цим процес травлення.

Довгий час вважалося, що основна причина гастриту у порушенні режиму харчування. Проте сьогодні поряд авторитетних досліджень встановлено, що порушення режиму харчування малозначний фактор у розвитку гастритів. Справжніх причин у даної патології кілька:

 • Бактерія Helicobacter pylori. За статистикою, до 90% усіх гастритів мають бактеріальну етіологію. В агресивному середовищі шлунка (де концентрована соляна кислота) переважна більшість бактерій гинуть. Однак Helicobacter pylori примудряється виживати і розмножуватися за таких несприятливих обставин. У процесі життєдіяльності бактерії H. pylori виділяють токсичні речовини, що викликають запальну реакцію і спонукають слизову оболонку шлунка виділяти більше кислоти. Таким чином, стінки шлунка стають беззахисними і можуть утворитися виразки.
 • Зловживання алкоголем. Спиртне негативно відбивається на стані епітеліальних тканин, що вистилають внутрішню стінку всіх органів шлунково-кишкового тракту. Крім прямого роздратування, алкоголь також посилює вироблення шлункового соку, тим самим підвищуючи можливість пошкодження слизових оболонок соляною кислотою.
 • Рефлюкс. Продовженням шлунка є дванадцятипала кишка, куди відкривається і жовчна протока. При порушеннях роботи воротаря шлунка (сфінктер, що відокремлює шлунок від дванадцятипалої кишки) можливе зворотне закидання жовчі. Цей процес називається дуоденогастральним рефлюксом. Жовч і вміст кишечника подразнюють слизову оболонку шлунка, що призводить до розвитку запальних процесів. Цікаво, що напади дуоденогастрального рефлюксу бувають і у здорових людей. Гастрит розвивається лише після таких епізодів. Нерідко закидання кишкового вмісту в шлунок стає причиною хронічних гастритів.
 • Аутоімунні процеси. Як відомо, клітини імунної системи борються із чужорідними мікроорганізмами, що потрапили в організм ззовні. Проте за деяких порушеннях імунна система починає атакувати власні клітини організму. Клітини слизової оболонки шлунка не є винятком, і їх імунітет також може атакувати. Аутоімунний гастрит - відносно рідкісне явище і становить лише 5% спостережень.
 • Порушення харчування. Деякі харчові звички можуть стати причиною запальних патологій стравоходу та шлунка. Наприклад, захоплення занадто грубою їжею, яка травмує слизові оболонки. Раніше вважалося, що розвитку гастриту сприяє гостра їжа та кава, проте новітні дослідження не підтверджують це. Якщо людина не має захворювань шлунково-кишкового тракту (ЖКТ), то гостра їжа їй не зашкодить. Національні кухні багатьох південних країн рясніють гострими стравами, проте це ніяк не позначається на захворюваності на гастрит та інші патології ШКТ. Під питанням і думка щодо тривалих перерв та голодувань. Переконливих даних, які свідчать, що короткочасне голодування (до 24 годин) сприяє появі гастриту - немає.
 • Лікарські засоби. Деякі препарати (зокрема нестероїдні протизапальні засоби) можуть стати причиною гастриту. Якщо вам необхідно систематично приймати такі ліки, обов'язково порадьтеся з лікарем щодо побічних ефектів.
 • Інші фактори. Гастрити також можуть виникати через алергічні реакції, паразити та радіаційний вплив.

У розвитку гастрит проходить кілька стадій. Спочатку при дії несприятливих факторів слизова шлунка червоніє і набрякає. При переході захворювання на хронічну форму стінка шлунка потовщується. При прогресуванні хвороби уражені області слизової оболонки шлунка стоншуються і атрофуються. На цій стадії епітеліальні клітини шлунка замінюються на клітини сполучної тканини (утворюються рубці). На останній стадії з'являються ерозії та виразки.

Важливо!Оскільки запущені стадії гастриту загрожують появою ерозій та виразок, то лікувальні заходи важливо розпочинати якомога раніше. Це дозволить зупинити патологічний процес та уникнути ускладнень.

Залежно від характеру течії та етіологічних факторів виділяють різні види гастритів.

За характером течії:

 • Гострий – розвивається раптово, наприклад, при алергічній реакції, зловживанні спиртним чи отруєнні. Для гострої форми захворювання характерні сильні болі, печія та нудота. Характерною особливістю гострого гастриту є його швидкоплинність. При грамотному лікуванні та своєчасному усуненні несприятливого фактора (алергену, спиртного, токсинів) хвороба проходить протягом кількох днів.
 • Хронічний – розвивається повільно та відрізняється стертістю симптомів. Людина може не підозрювати про хронічний гастрит роками, що робить його більш небезпечним, ніж гострий гастрит.

За характером запалення:

 • Ерозивний – характеризується появою ерозій на слизовій оболонці шлунка. Це один із найпоширеніших типів гастриту. Як правило, він розвивається у дорослих і дуже рідко — у дітей.
 • Атрофічний – різновид хронічного гастриту, при якому атрофуються секреторні клітини шлунка. Таким чином, знижується вироблення шлункового соку, що призводить до низки серйозних ускладнень, аж до раку шлунка. Також виділяють субатрофічний гастрит, клінічна картина якого схожа на атрофічний гастрит, але виражена слабкіше.
 • Катаральний - запалення слизової оболонки шлунка, викликане деякими агресивними агентами, наприклад, інфекціями, занадто гарячою або холодною їжею, токсинами та іншими пошкоджуючими факторами. Катаральний гастрит протікає як у гострій, так і хронічній формі. Уникнути розвитку хронічної форми можна, якщо вчасно розпочати лікування.
 • Поверхневий - являє собою початкову стадію запального ураження шлунка. Це найбільш сприятлива стадія гастриту, яка легше за інших піддається лікуванню.

По локалізації:

Антральний – локалізується у пілоричній частині шлунка, де секретується гормон гастрин, який стимулює продукцію шлункового соку. При антральному гастриті збільшується синтез гастрину, що призводить до підвищеної секреції соляної кислоти.

Правила харчування при гастриті

Харчування — один із найважливіших елементів успішного лікування гастриту. Дієту при гастриті становить лікар залежно від виду гастриту, його стадії, загального стану здоров'я пацієнта, його віку та інших особливостей.

Існує кілька важливих правил харчування при гастриті, яких потрібно виконувати. Головне правило - їжу потрібно ретельно пережовувати. Процес травлення починається вже в ротовій порожнині, де їжа подрібнюється та частково перетравлюється ферментами. Якщо не пережована їжа потрапляє в шлунок, вона може дратувати слизову.

При цій патології слід відмовитися від харчування «всухом'ятку». Потрібно бути обережніше з сухарями, сушками та іншою твердою та сухою їжею, щоб уникнути подразнення слизової оболонки шлунка. Їжа має бути м'якою та теплою.

Режим харчування

При запальних патологіях ШКТ дуже важливий режим харчування - кількість прийомів їжі та час прийому. Забудьте про 2-3 разове харчування. При гастриті так рідко їсти не можна. Лікар порекомендує вживати їжу щонайменше 5 разів на добу. Це означає, що, крім сніданку, обіду та вечері, буде ще щонайменше 2 прийоми їжі. Це можуть бути невеликі перекушування. Важливо, щоб у разі гастриту не було сильного почуття голоду. У шлунку має бути їжа, інакше кислота роз'їдатиме слизову шлунка. Дотримуючись 5-6 разового харчування, важливо стежити і за калорійністю їжі - вона не повинна бути надмірною.

Харчуватися найкраще в один і той же час. Дотримання режиму харчування нормалізує виділення шлункового соку. Організм знатиме, коли людина зазвичай приймає їжу та належним чином підготується до цього. При цьому за складом (білки, жири, вуглеводи) їжа має бути приблизно однаковою. Іншими словами, якщо людина вранці їсть яйця, то найкраще не порушуватиме цю звичку.

Добовий раціон: меню на тиждень

У всіх дієт при гастриті є багато спільного. При цьому існує різниця між дієтичним харчуванням при гострому та хронічному гастриті. Розглянемо ці особливості.

При гострому перебігу захворювання в першу добу у людини майже немає апетиту через больові відчуття та нудоту. У перший день гострого гастриту від їди краще утриматися. Дозволено тепле питво (вода, чай).

Вже з другого дня при гострому гастриті пацієнту показаний стіл №1А. Ця дієта дозволяє рідку їжу, картопляне та м'ясне пюре, суп з крупами, молочні супи, яйця некруто, а також кисіль, желе та мед. Вся їжа відварюється чи готується на пару. Така їжа доставить найменше проблем слизової оболонки шлунка.

При гострій формі не рекомендовані сирі овочі та фрукти, м'ясні бульйони, хлібобулочні вироби, солодощі, сир та кава. Слід обмежити споживання солі (кухонна сіль посилює секрецію шлункового соку), а краще на період лікування відмовитись від неї зовсім. Також не можна вживати спеції, гострі та кислі страви. Їжа має бути нейтральною на смак.

Зразкове меню на тиждень:

 1. Сніданок - рідка каша з олією. Допускаються всі види каш, крім пшоняної.
 2. Перекушування - сир.
 3. Обід – котлети з тушкованими овочами, компот.
 4. Перекус - яйце некруто.
 5. Вечеря – риба на пару, чай.
 6. Перед сном – склянка молока.

Як правило, таке меню при гастриті потрібно витримати кілька днів, доки триває гострий період хвороби. Після стабілізації ситуації не варто скасовувати дієтичне меню. Подальший режим харчування та меню допоможе скласти лікар, виходячи з динаміки одужання.

Що стосується хронічного гастриту, то меню підбирається в залежності від ряду факторів, таких як кислотність (підвищена або знижена), а також вид та стадія гастриту. Докладніше про харчування при різних видах гастриту далі.

Приклади дієт при гастриті

Нижченаведені рекомендації щодо харчування при різних видах гастритів дозволяють пацієнтів швидше впоратися з хворобливими симптомами захворювання. Важливо суворо дотримуватися лікарських вказівок харчування, оскільки навіть незначні відхилення від раціону відразу ж позначаються на самопочутті. Дотримуючись дієти при гастриті, пацієнт повинен дотримуватися принципів збалансованого харчування. Це означає, що добовий раціон харчування повинен задовольняти організм за кількістю калорій, поживних речовин (білки, жири, вуглеводи), вітамінів та мінералів. Всі ці питання обговорюються з лікарем.

Харчування при загостренні гастриту

При гострому гастриті, а також хронічних гастритах на стадії загострення дієта має бути максимально строгою. Вся їжа або вариться, або готується на пару. Забороняється вживати макарони, бобові, жирне м'ясо, а також приправи.

Основне завдання при гострих формах гастриту - якнайшвидше заспокоїти слизову оболонку шлунка. Тому вся їжа має бути ретельно пережована і бути теплою.

Особливості харчування при гастриті зі зниженою кислотністю

При гастриті зі зниженою кислотністю знімається безліч обмежень, оскільки немає небезпеки підвищеної секреції шлункового соку. З цієї причини дозволяється вживання кисломолочних продуктів (кефіру та кислого молока) і неміцної натуральної кави.

Заборони щодо жирних продуктів та смаженої їжі при гастриті зі зниженою кислотністю зберігаються. Також при зниженій кислотності не можна їсти виноград, свіжу здобу та консервацію.

Дієта при гастриті з підвищеною кислотністю

Хронічний гастрит із підвищеною кислотністю потребує граничної дисциплінованості з боку пацієнта. Категорично заборонені кислі овочі, фрукти та ягоди. Замість кисломолочних продуктів дозволяється вживати тепле молоко та натуральні некислі йогурти.

При гастриті з підвищеною кислотністю корисними будуть киселі, оскільки вони захищають шлунок від дії соляної кислоти. Зрідка при підвищеній кислотності можна собі дозволити мед та зефір.

Дієта при ерозивному гастриті

При ерозивному гастриті особливу увагу варто приділити режиму живлення. Не можна допускати сильного голоду і великих перерв між прийомами їжі. Також важливо стежити за температурою та структурою їжі. При появі ерозій стінки шлунка особливо чутливі до гарячої, холодної та кислої їжі. Не варто створювати шлунку додаткових проблем, важливо суворо дотримуватися всіх рекомендацій.

Дієта при атрофічному гастриті

При атрофічному гастриті можна їсти каші з невеликою кількістю молока, нежирне м'ясо птиці, розварені та тушковані овочі, нежирний курячий бульйон та підсушений хліб. При виборі схеми харчування лікар обов'язково враховує кислотність. Дозволяється вживати запечені овочі, але тільки без скорин.

Дієта при поверхневому гастриті

Принципи харчування при поверхневому гастриті практично не відрізняються від загальних рекомендацій для пацієнтів з гастритами. Важливо відмовитися від гарячої, холодної, кислої та механічно грубої їжі. Така їжа дратує слизову оболонку шлунка, лише посилюючи хворобливу симптоматику.

Дієта при антральному гастриті

При антральному особливу увагу слід приділити принципам дробового харчування. Харчуватись потрібно невеликими порціями, не перевантажуючи їжею шлунок. З молочних продуктів слід виключити кефір та кисле молоко. Дозволяється пити тепле молоко (можна з медом).

Дієта при катаральному гастриті

При катаральній формі гастриту пацієнту слід дотримуватись стандартних вимог щодо харчування при гастритах. Строго дотримуватися дієтичних рекомендацій, особливо важливо при гострій формі катарального гастриту. Це допоможе уникнути переходу захворювання на хронічну форму.

Фруктова дієта

Лікарі категорично не рекомендують відходити від лікувального харчування під час гастриту. Особливо це стосується спеціальних дієт для зниження ваги. Не є винятком і фруктова дієта, які багато хто використовують для боротьби із зайвими кілограмами.

Фруктова дієта небезпечна при гастриті, насамперед, великою кількістю органічних кислот, що містяться у фруктах. Це додаткове подразнення слизової оболонки шлунка, яке тільки посилить перебіг захворювання. Особливо небезпечна фруктова дієта при гострих гастритах та загостреннях хронічних форм захворювання. Лікарі настійно не рекомендують подібні дієти при гострих стадіях. Під час ремісії можливі деякі послаблення в дієтичному харчуванні, але і вони вимагають попередньої консультації з лікарем.

Дієта при гастриті для дітей

На жаль, гастрити зустрічаються не тільки у дорослих, а й дітей різного віку. Принципи дієтичного харчування у дорослих та дітей при гастриті однакові. Діти також повинні харчуватись часто і невеликими порціями. Слід виключити жирні та смажені страви, а також дотримуватися всіх рекомендацій щодо харчування залежно від кислотності шлунка.

Серйозною проблемою в лікуванні гастритів у дітей є складність контролю над харчуванням дитини. Це особливо важко у шкільний час, коли дитина свої кишенькові гроші може витратити на шкідливу їжу. Батькам слід докласти зусиль і завжди пояснювати дитині логіку обмежень у харчуванні.